My roommate has hopped on board with the challenge!
We were out of groceries, so we went shopping today.
Together we chose healthy things that were the generic brands.
Our budgets were: $25 for me, $20 for her.
My purchases:
$1.96 2 boxes of saltines (Alysse has been nauseous lately because of the flu)
$1.98 Totillas
$1.27 Navel oranges, 4
$2.78 Eggnog (a splurge, but there you go)
$1.33 Cottage cheese
$2.51 Moroccan Mint Tea
$0.98 Dozen eggs
$1.83 Chocolate syrup (oops... how did that get in there?)
$0.83 Long grain brown rice, 1.65 lb
$1.07 Dried banana chips, 0.71 lb
$1.14 Pinto beans, 1.50 lb
$1.05 Dried Mango slices, 0.42 lb
Her purchases:
$1.57 dry cereal, .90 lb
$3.96 tangerines, 2 bags
$2.46 applesauce
$0.92 Wheat bread
$1.63 Milk, half gallon (because we have a four day weekend this next week)
$2.80 String cheese
$0.98 Dozen eggs
$1.58 Plain bagels
We both came in under budget!
Me: $18.73 Her: $16.51
No comments:
Post a Comment